zbiór opowiadań silna
Aneta Jadowska Bookexpress bookexpress Fantastyka Książki dla rodziców / Książki o dzieciach MK Czytuje Obyczajowe Opowiadania Przygodowe Thriller/Kryminał young adult

Kilka słów o zbiorze opowiadań Silna

Po zbiór opowiadań „ Silna ” sięgnęłam przede wszystkim ze względu na Anetę Jadowską i nasz #szatanskibookclub na IG i FB. To u niej pierwszej usłyszałam o tej pozycji. Byłam bardzo ciekawa jak wypadną opowiadania, które mają pokazać różne rodzaje siły lub jej zdobywanie przez młode dziewczyny. Byłam ciekawa, jakie przeciwności „postawi przed nimi los” oraz tego, w jakich światach będą przedstawione te historie. Sześć autorek, które współtworzą ” Silną ” nie różni się tylko stylem pisania, ale i gatunkami, w których tworzą. Jednocześnie bardzo się ucieszyłam, że taka książka została wydana. Uważam, że na naszym polskim rynku brakuje takich opowieści.

Dla kogo będzie to dobra lektura?

Silna ” jest dedykowana dla osób w wieku 15+, ale myślę, że i dla młodszych, a dojrzałych nastolatek także się nada. Wszystko zależy od ich wrażliwości. Opowieści te mimo tego, że omawiają trudne tematy są dobrze wyważone i nie straszą nadmiernie. Nawet te, które dzieją się w fantastycznych światach skupiają się bardziej na uczuciach bohaterów, na tym by pokazać konkretną sytuację i ją uwypuklić, a nie niepotrzebnie straszyć  czy przygnębiać.

Silna z perspektywy rodzica

Moja córka za kilka tygodni skończy 5 lat, syn za kilka tygodni się urodzi, a ja nie mogę patrzeć na opowieści w „ Silnej ” inaczej, niż jako matka, choć oczywiście z niektórymi z tych sytuacji spotkałam się w codziennym życiu. Jednocześnie, gdy czytam o dorosłych, którzy zawodzą, szkole i dorosłych w niej, którzy nie reagują na nadużycia  – jedyne, co mam ochotę zrobić to wpaść do tych opowieści i zrobić z poszczególnymi osobami porządek. I myślę, że jeśli część rodziców by je przeczytała możliwe, że spojrzała by na pewne sytuacje, wydarzenia inaczej. Przynajmniej mam taką nadzieję.

Silna zawiera także pozytywny przekaz

Silna ” to nie tylko zbiór, który zawiera przewinienia dorosłych względem dzieci, ale i opowieści o niesprawiedliwości, poszukiwaniu siebie, nierównościach i tego, że czasem życie doświadcza nas tak, że nic nie możemy zrobić poza nie poddawaniem się i walką o lepsze jutro. To także opowieść o nadziei i tego jak często potrzebujemy drugiego człowieka, który stanie w naszej obronie, będzie w naszym narożniku czy po prostu nam uwierzy lub wesprze.

Pokrótce o opowiadaniach ze zbioru Silna bez spoilerów

Najbardziej wstrząsnęło mną opowiadanie „ Silna ” Natalii Fiedorczuk. Było dla mnie niesamowicie realne i tak bardzo smutne. Podejrzewam, że dodatkowym emocjonalnym przełącznikiem było, że w moim najbliższym otoczeniu także dochodziło do szykan i prześladowań, a szkoła nie reagowała. U Nas na szczęście finał wyglądał inaczej. Ten w ” Silnej ” naprawdę mnie przygnębił, ale i pokazał siłę głównej bohaterki. „ Somnia ” Katarzyny Bereniki Miszczuk wydała mi się najbardziej pomysłowym opowiadaniem. Autorka w naprawdę ciekawy sposób przedstawiła walkę głównej bohaterki o siebie i zdobywanie tej siły, nie poddawanie się. Za to za najciekawszy fantastyczny świat i pióro, którego nie znałam wcześniej uznałam „ Dziewczyny nie boją się ciemności ” Dominiki Słowik. Z przyjemnością przeczytałabym jeszcze coś spod jej pióra i nie obraziłabym się, gdyby to opowiadanie z wątkami postapokaliptycznymi było początkiem powieści czy serii. „ Czerwona sukienka ” Agnieszki Płoszaj była fajnym połączeniem fantastyki i wątków kryminalnych. Wciągnęła mnie ta opowieść, ale czułam niedosyt. Mam wrażenie, że jest to świetna historia na powieść i w tej formie by się lepiej sprawdziła. Opowiadanie „ Miła już byłam ” Anny Cielak było dla mnie najsłabsze, ale to, dlatego, że czułam, że jest nieskończone, niepełne. Ni mniej uważam, że pewnej grupie młodych dziewczyn z pewnością ukaże problem dotyczący związków i tego, że bycie miłą nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

 

zbiór opowiadań silna

Duch w szafie – Aneta Jadowska

Na koniec zostawiłam sobie opowiadanie Anety Jadowskiej – „ Duch w szafie ” i zastanawiam się, co mogę Wam o nim napisać tak by nie spoilerować… Z pewnością jeden z jego elementów mnie zaskoczył (jako fanki tego uniwersum i bohaterów to nie jest wcale takie łatwe), ale myślę, że autorka chciała poprzez niego pokazać problem, który wcale nie jest mały i rzadki, i jej się to udało! Jednocześnie czytając tę opowieść z Wiktorią, Ziemkiem, Sępem i Witkacym nie toniemy w rozpaczy, mrocznym klimacie. Aneta Jadowska idealnie wyważyła te negatywne i pozytywne aspekty historii. Gdzie trzeba dodawała nadziei, gdzie trzeba dokręciła śrubę czy rozbawiła. Jak zwykle Witkacy mnie nie zawiódł, a rodzice Ziemka na koniec mnie rozbawili. Aneta Jadowska stworzyła opowiadanie w świecie fantastycznym, a jednocześnie nie przeszkadza jej to by ukazywać w nim realne, ważne i aktualne problemy. Opowiadanie było dobre, emocjonujące choć muszę przyznać, że dla mnie na razie nic nie przebije tego ze zbioru „ Kurczaczek i Salamandra ”, na którym zalewałam się łzami.

Podsumowanie

Podsumowując „ Silna ” to dobry zbiór opowiadań skupiający się na poszukiwaniu, utrzymywaniu i odnajdowaniu siły przez młode dziewczyny. Sytuacje, miejsca i światy, w których znajdują się bohaterki są różne, ale bardzo aktualne i realne mimo, że w niektórych odnajdziecie fantastyczną otoczkę. Jeśli nie bezpośrednio to odnajdzie te problemy w życiu kogoś bliskiego, przyjaciół, kolegów ze szkoły. Myślę, że głos autorek skierowany do młodych dziewczyn by były silne jest czymś ważnym i potrzebnym. Jednocześnie czuję niedosyt i chciałabym by wiele z tych opowieści skupiło się bardziej na opowiadanych problemach, wgryzło w nie – by były dłuższe, bardziej rozbudowane, najlepiej w formie powieści 😉 Tutaj oczywiście jak to bywa zazwyczaj w opowiadaniach konkretne problemy są sygnalizowane, uwypuklone, ale nie zgłębione tak jak na to zasługują. Ni mniej to bardzo dobry zbiór opowiadań. Polecam zainteresowanym.

„Zbiór opowiadań „Silna” to feministyczny głos w polskiej literaturze. Sześć autorek, sześć kobiet – pisze dla dziewczyn, kobiet, dziewuch. To mocne i inspirujące historie, których wspólną cechą są silne postaci bohaterek, które poznajemy w przeróżnych, czasem zaskakujących, sytuacjach życiowych. W „Silnej” nie zabraknie opowiadań zaangażowanych społecznie, o toksycznych relacjach, dotykających kwestii LGBT+. W zbiorze znajdziemy też kryminał policyjny z wątkiem paranormalnym, duchy, baśń o sile, którą trzeba znaleźć w samym sobie, a także walkę kobiet przeciw panującemu systemowi, przywołującą klimat powieści Margaret Atwood.”

Translate »