tygiel zła james rollins recenzja
bookexpress James Rollins MK Czytuje Przygodowe Sensacja/Akcja

Tygiel Zła – James Rollins

Są autorzy, których „bierzemy w ciemno”. Ich książki zawsze się sprawdzają, a my dzięki ich umiejętnościom całkowicie wsiąkamy w opowiadaną historię. Dla mnie takim autorem jest James Rollins. I choć przy jego powieściach zapominam o trudach dnia codziennego to jednak zawsze otrzymuję coś więcej niż tylko rozrywkę. Rollins zawsze w sposób dopracowany i szczegółowy przedstawia swoje opowieści tworząc je tak, że wierzę w każde jego słowo, a muszę zaznaczyć, że jego książki to mieszanka faktów i fikcji. Faktów naukowych czy historycznych oraz dobrze przemyślanego i skonstruowanego świata fikcyjnego. W jego powieściach odnajdziecie także wątki sensacyjne, szybką akcję, sporo elementów typowych, dla przygodówek (w końcu to autor, który wymyślił Indianę Jonesa). Przy tym wszystkim fabuła jest spójna, zajmująca, a akcja wartka.

Ogromnym plusem w powieściach Rollinsa jest także to, że autor czy to na początku czy na końcu swojej opowieści wyjaśnia nam skąd czerpał inspiracje. Często podaje źródła faktów naukowych i historycznych, zaznacza, co było w 100% fikcją. I to wszystko plus jego sposób przedstawiania historii, jego wyobraźnia i pomysły powodują, iż jego powieści, w tym także Tygiel zła są bardzo prawdopodobne, realistyczne, często niepokojące.

Tym razem Rollins sięga po wydawałoby się dwa różne tematy – oba z pewnością dla wielu osób kontrowersyjne – osławiony Młot na czarownice oraz rozwój sztucznej inteligencji. Wydawałoby się, że to się ze sobą nie zgra – tymczasem Rollinsowi znowu się udało. Jak zwykle jestem bardzo usatysfakcjonowana tym gdzie zaprowadził go research i jego wyobraźnia. Wyszło naprawdę dobrze.  I tak tym razem agenci Sigma Force (jest to 14 tom serii, ale można je czytać pojedynczo) muszą uratować kogoś „ze swoich”. Zmierzyć się z sekretami hiszpańskiej inkwizycji, tajnymi stowarzyszeniami i skorzystać z kontrowersyjnych nowoczesnych technik. Wygląda jakby w tej powieści wiele się działo i tak jest – nie sposób się nudzić – ale jednocześnie jest to spójna i pomysłowa, bardzo klimatyczna opowieść, która wciąga bez reszty.

Czytając książki tego autora mam wrażenie, że skupia się on przede wszystkim na fabule, akcji i emocjach. Jego bohaterów poznajemy bardziej poprzez ich czyny i emocje im towarzyszące niż poprzez opisy. Stwarza to bardzo realny obraz postaci nawet, jeśli funkcjonują w świecie pełnym fikcji.

Podsumowując Tygiel zła będzie idealną pozycją dla osób lubiących spójne, przemyślane i stworzone z pomysłem książki z gatunku sensacji, powieści przygodowe – pełne wartkiej akcji. To mieszanka faktów i fikcji, która zachwyca rozmachem i tym w jak prawdopodobny i realny sposób autor tworzy dany świat, czy jego część. Polecam gorąco.

 

Seria : Sigma force. Tom 14.
Tytuł: Tygiel zła
Autor: James Rollins

Gatunek: powieść sensacyjna, powieść przygodowa

O innych powieściach Jamesa Rollinsa>>

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez OkiemMK ???| Marta Korkus (@okiemmk)

Translate »