in Archiwum, Dramat, Realizm magiczny, Rene Denfeld, Thriller/Kryminał

Zaczarowani – Rene Denfeld [opinia]

at
zaczarowani-rene-denfeld-opinia

Temat więzienia, kary za złe uczynki czy cel śmierci jest popularny. Wielu pisarzy z niego korzysta w swoich opowieściach. Do moich ulubionych należą m.in.: „Zielona mila”, „Skazani na Shawshank”, ‘Skazaniec” czy „Mężczyzna w białych butach”. Można by pomyśleć, iż na ten temat powiedziano już wszystko –  tymczasem trafiłam na powieść niezwykłą, nieszablonową i posiadającą swego rodzaju magię w słowach. Wyróżnia ją także to, iż niezwykle trudno ją sklasyfikować. To po części powieść obyczajowa, po części thriller psychologiczny, ma w sobie także elementy horroru i realizmu magicznego.

„Zastanawiam się, jak to jest być sprzątaczem ciał. Podnosić zwłoki i czuć ciężar ich śmierci. Jakie to dziwne, że zmarli ważą więcej niż żywi. Ktoś mógłby pomyśleć, że jest wręcz odwrotnie, ale to nieprawda. Wydaje mi się, że to dusza nadaje ciału lekkości.”s.53

„Zaczarowani” w nietypowy, wręcz poetycki sposób przedstawia historię więźnia z celi śmierci – Yorka, kobiety z zewnątrz, której praca polega na poznawaniu historii skazańców i ratowaniu ich przed egzekucją oraz upadłego księdza widzianej oczyma mężczyzny osadzonego na oddziale o zaostrzonym rygorze dla skazanych na śmierć. Słucha on opowieści dotyczącej dzieciństwa Yorka, dzięki niemu dowiadujemy się także jak wygląda życie w więzieniu oraz jakie demony go prześladują.

Historie bohaterów w tej opowieści są ciężkie, brutalne, pełne zła, szarości i bólu, a mimo tego to przepiękna i pobudzająca wyobraźnię opowieść. Emocje w niej raz są wygładzane poprzez subtelny, tęskny, liryczny czy alegoryczny język, innym razem podkreśla on je jeszcze bardziej. Autorka bawi się słowami. Tka nimi opowieść o losach czwórki bohaterów. Mimo tak sporej ilości bólu, złości i bezradności opowieść ta ma w sobie także sporo nadziei – na lepszą przyszłość, zakończenie trwającego koszmaru czy możliwość odkupienia.

„”Jest twardsza od każdego skazańca”, myśli naczelnik. „Twardsza od mężczyzn, których uwalnia z celi śmierci. Jest bardziej niebezpieczna od wszystkich morderców świata, bo ma świadomość tego, co robi i decyduje się nie przestawać”.s.89

Główną problematyką w „Zaczarowanych” – Rene Denfeld jest ucieczka przed rzeczywistością, chęć odnalezienia spokoju ducha czy opowieść o różnych odcieniach dobra i zła. Bohaterowie poszukują swojej drogi oraz nadziei, często pragną okupienia czy przebaczenia. Ukazane są ich problemy egzystencjonalne, dysfunkcyjność czy walka z samym sobą.  Kamienne więzienie jest: brudne, wilgotne, nieprzyjazne. To przestrzeń pełne brutalności, bezwzględności, czasem korupcji, a mimo tego Denfeld potrafiła wpasować w ten świat inną rzeczywistość – świat więźnia, który słucha i za pomocą słów wyczarowuje – stwarza: magiczne miejsce.

„Przyciskam twarz do kruszącej się ściany. Miękkie skały wchłaniają ich głosy, ale nauczałem się jak słuchać. Zbieram ich słowa z mchu i kamienia.”s.9

„Zaczarowani” na długo zapadną mi w pamięć, jako metaforyczna i nietuzinkowa powieść, której nie da się zaszufladkować. Jest to książka, która wyróżnia się, nie nuży, nie jest sztampowa, a przemyślana i oryginalna. Zaczarowuje klimatem, nietypowym podejściem do oklepanych tematów i językiem, który pobudza wyobraźnię. Była to dla mnie prawdziwa uczta czytelnicza. Wiele wątków fabularnych wstrząsnęło mną, wielu bohaterów było mi żal, innych nie rozumiałam. Więzienie przedstawione jest tutaj niczym odrębna społeczność – plemię, które rządzi się swoimi prawami. Są podziały, czyny niegodziwe, korupcja, prześladowania czy kult siły i pieniądza. Autorka bardzo dobrze oddała atmosferę tego miejsca. Jednocześnie mamy okazję oglądać je oczyma tajemniczego więźnia i czytać opowieść, która ma w sobie coś magicznego i niepowtarzalnego.

„York wie, że prawda nie ma tu żadnego znaczenia. W więzieniu kłamstwa, które opowiadasz, składają się na osobę, którą się stajesz. Na zewnątrz słońce i rzeczywistość sprawiają, że ludzie na powrót kurczą się do właściwych rozmiarów. Tutaj powoli stajesz się własnym cieniem. „s.9

Jeśli lubicie powieści z lekko poetyckim językiem czy rozważaniami dotyczącymi ludzkiej egzystencji oraz wspomnianą wyżej tematyką to powieść Rene Denfeld powinna Wam przypaść do gustu. Polecam gorąco! Dla mnie to jedna z topowych powieści tego roku.

Share:
Translate »