Mitologia słowiańska i polska – Aleksander Bruckner
Uwielbiam mitologie z różnych stron świata. Jeszcze bardziej lubię, gdy jej elementy znajduję w powieściach i filmach lub serialach. Z tego też powodu uwielbiam sięgać po literaturę faktu opisującą ją. Z tego tez powodu sięgam po przeróżne książki traktujące o tej tematyce. I tak uwielbiam „Angusa od snów” czy wszelkiego rodzaju książki o Celtach czy czarownicach. „Mitologię polską i słowiańską” znam przede wszystkim z książek fantastycznych przykładowo Katarzyny Bereniki Miszczuk czy choćby Gaimana. Po książkę Aleksandra Brucknera – „Mitologia słowiańska i polska” (nowość od Wyd. Replika) sięgnęłam z czystej ciekawości. Miałam nadzieję, że dowiem się więcej o naszym panteonie bóstw oraz demonach czy innych naturalnych stworzeniach. Miałam nadzieję, że sięgając po tę publikację otrzymam coś ala encyklopedię, która przybliży mi sylwetki bóstw, opowie o ich powstaniu, o tym jak postrzegali ich ludzi i wszystkim dookoła.
Aleksander Bruckner był jednym z najbardziej cenionych slawistów w Polsce i wielkim autorytetem w swojej dziedzinie i po tej książce widać, że posiadał ogromną wiedzę, ale jednocześnie mam wrażenie, że pisał bardziej dla akademików i znawców tematu lub osób, które chciały te tematykę zgłębić pod względem historycznym niż dla zwykłego czytelnika.
Autor bardzo dużo pisze o wierzeniach ludowych, o tym, czemu ktoś uważa, że dane bóstwa były u nas popularne, gdy tymczasem nie było ich w cale. Stosuje ogrom przypisów i odwołań do innych autorów czy książek. Z tego powodu bardzo długo czytałam tę pozycję i muszę przyznać, że nie robiłam tego z czystą przyjemnością. Bardzo lubię literaturę z tej serii wydawnictwa Replika, ale ta konkretna publikacja dostarczyła mi wiedzy, której nie szukałam, i której nie potrzebowałam sięgając po mitologię słowiańską i polską. Podejrzewa, że będzie ona idealna dla osób, które będą chciały dowiedzieć się o wpływach chrześcijaństwa na te wierzenia i jak one wpływały na chrześcijaństwa. Będzie to też idealna lektura dla czytelnika, który interesuje się tym skąd dane bóstwa pojawiły się w naszym kanonie i czemu były bogami konkretnych przymiotów, zjawisk lub wydarzeń. Będzie to także z pewnością idealna lektura dla tych osób, które zgłębiają te tematykę. Za to osoby niewiedzące nic mogą się zgubić w gąszczu dodatkowych informacje. Polecam, ale zainteresowanym.
Wydawca o książce:
Kiedy umiera Swaróg, strzygi przemieniają się w puszczyka, a spocone Słońce idzie się wykąpać w Nawii – czyli w co wierzyli nasi pradziadowie.
Wiek XIX nazwać można złotym wiekiem slawistyki, rozumianej szeroko jako nauka o historii i kulturze Słowian. Jednym z najbardziej cenionych slawistów w Polsce i wielkim autorytetem w swojej dziedzinie był Aleksander Brückner. Jego mitologie: słowiańska i polska to napisane przepiękną polszczyzną książki, które opowiadają o tym, w co wierzono i w jaki sposób tę wiarę praktykowano ponad sto lat temu. Niniejsze wydanie zawiera obie te pozycje.
Perun, Swaróg, Weles. Bóstwa ruskie. Demonologia polska. Słowianie zachodni. Pogaństwo i chrześcijaństwo – to tylko niektóre zagadnienia, jakie porusza Brückner. Koncentrując się na Polsce, opowiada o rodzimych upiorach i wilkołakach, Piaście, Popielu i Wandzie, ale również o siłach nieczystych, z jakimi niegdyś się mierzono. Nie pomija także wierzeń ludowych.
Mitologia słowiańska i polska, choć powstała na początku XX wieku, do dziś traktowana jest jako jedna z najważniejszych pozycji w temacie słowiańskich wierzeń. To solidne kompendium wiedzy, docenione zarówno przez pasjonatów, jak i znawców tematyki.
Współpraca barterowa z Księgarnią Tania książka