in Dariusz Pawłowski, Fantastyka, Sensacja/Akcja, Thriller/Kryminał

Arcanus Arctica – Dariusz Pawłowski

at
arcanus-arctica-dariusz-pawlowski

Arktyka 1981 rok. Grupa naukowców prowadzi badania w świecie wiecznego śniegu – niespodziewanie ginie jeden z uczestników wyprawy. Wszystkie ślady świadczą o tym, iż nie był to wypadek. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy grupa traci łączność z krajem. Z inny źródeł dowiadują się, iż wprowadzono w Polsce stan wojenny. Przerażeni boją się o swoje rodziny. Tymczasem czytelnik dowiaduje się, iż za tym całym rabanem stoją żądni władzy oficerowie pragnący obalić dotychczasowy rząd, lecz konflikt wymyka się im spod kontroli. Jak potoczą się losy naukowców zdanych tylko na siebie? Kto jest mordercą i co nim kierowało? Co stanie się z Polską? Destabilizacja, a może pokój? Jak te pozornie różne wydarzenia łączą się ze sobą?

Arcanus Arctica to sensacja, thriller i książka polityczna w jednym. Jej największym atutem jest nastój, który autor buduje w świetny sposób. Jest plastyczny, tajemniczy, klimatyczny, złowieszczy i nieokiełznany. Jak sama Arktyka i prolog, który mnie zachwycił. Książka napisana jest fajnym, prostym językiem i czytało mi się ją dość szybko. Okładka, jak i tytuł przykuwają uwagi i zachęcają. Poza tym mój egzemplarz pachnie dość tajemniczo;)
Wątek kryminalny zachęca do tego, by poznać motywy i historię, która się za nimi kryje – dowiedzieć się czy istnieje drugie dno. Wątki polityczne to nie moja domena i to one podobały mi się najmniej i podejrzewam, że z tego powodu także nużyły mnie. Uważam, iż nie są niezbędnym elementem tej powieści. Wątki kryminału i thrillera bronią się same. Autorowi nie można także poskąpić wyobraźni i umiejętności kreowania świata przedstawionego. Potrafi „wypisać” nastrój i „wyrysować” tło wydarzeń. Zakończenie może zaskoczyć czytelnika – dla mnie było odrobinę za „hollywoodzkie”. Ostre, agresywne i wartkie – to dobrze, ale niezbyt realne.
Podsumowując Arcanus Arctica to lektura, która zadowoli osoby lubiące sensacje i klimatyczne thrillery z szeroko opisanymi wątkami politycznymi oraz książki z tajemnicą, która istnieje na przestrzeni lat. Polecam ją takim czytelnikom.

Arcanus Arctica, Dariusz Pawłowski, 
Gdynia 2014, Novae Res, s.274

Arcanus Arctica [Dariusz Pawłowski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Share:
Translate »