cud miód malina
Aneta Jadowska Bookexpress bookexpress czytelniczy top Fantastyka Ksiażki MK Czytuje OkiemMK Opowiadania

Cud Miód Malina – Aneta Jadowska

2020 naprawdę wszystkim daje do wiwatu w różnych wariantach, dlatego gdy tylko przeczytałam o tym, że jeszcze w tym roku otrzymamy nową książkę Anety Jadowskiej i będą to opowiadania o rodzinie Koźlaków bardzo się ucieszyłam. Wiedziałam, że będą one takie jak tytuł tych – już bestsellerowych – Kronik: „ Cud Miód Malina ”, czyli zabawne, czasem słodkie, zalepiające serca miodowym plastrem, podnoszące na duchu. I takie właśnie były i takich historii potrzebowałam. To idealna lektura dla osób, które mają ochotę na coś lekkiego, pokrzepiającego, odrywającego od rzeczywistości czy trosk dnia codziennego, ale jednocześnie nie nazbyt prostego czy bezrefleksyjnego.

Co znajdziecie w CMM bez spoilerów

Nie będę tutaj skupiać się na fabule, gdyż opowiadań jest 8, ale warto zaznaczyć, że są to właśnie Kroniki i przeczytacie w nich opowiadania o wielu kobietach z rodu Koźlaczków. Poznacie ich teraźniejszość i przeszłość. Niektóre opisują ich szalone życie, to, że są siłą, z którą się trzeba liczyć, inne są ciepłe i zabawne, jeszcze inne odrobinę absurdalne, sarkastyczne i ironiczne. Każdego w jakimś stopniu odzwierciedla to, kim jest główna bohaterka. Łączy je kobieca siła, jedność i poczucie wspólnoty, gdy jest taka potrzeba. Ale nie bójcie się nie ma tu tego w nadmiarze, a taki współczynnik damskich postaci w porównaniu do choćby Heksologii jest czymś, co dla mnie wywołuje równowagę w przyrodzie tudzież dorobku autorki.

cud miód malina aneta jadowska

Cud Miód Malina, a inne powieści autorki.

Warto także wspomnieć, iż Koźlaczki istnieją w całkiem innym uniwersum niż Thorn, Wars czy Sawa (znane z innych serii autorki), a Zielony Jar w którym funkcjonują nasze panie nie odznacza się takich rozmachem, jeśli chodzi o apokalipsy i końce świata jak Thornverse 😉 Plus z rzeczy bardziej technicznych, w tym tomie zebrane są także starsze opowiadania z antologii „Dynia i Jemioła”, „Harda Horda” i „Idiota skończony” o tym rodzie. Jest to swego rodzaju ukłon w stronę fanów by wszystkie Koźlaczki były zebrane w jednym miejscu i gdyby ktoś chciał przeczytać jedynie opowiadania tej konkretnej autorki bez kupowania tamtych zbiorów opowiadań. I ważne możecie je czytać nie znając innym powieści, opowiadań czy serii książek Anety Jadowskiej.

Ulubione postaci w Cud Miód Malina

Wracając do „ Cud Miód Maliny „ to moimi ulubionymi postaciami są Narcyza, Malina i Klon. Ta pierwsza jest zdecydowanie nieobliczalna, a ze względu na swój wiek, charakter i doświadczenie nie przebiera w słowach – mówi, co myśli. Myślę, że każdy z nas w konkretnym – zaawansowanym – wieku chciałby przeżywać różne przygody, spełniać marzenia i chadzać własnymi ścieżkami jak ona. Malina jest dla mnie usposobieniem młodej kobiety, które choć często czuje się przytłoczona przez rodzinę stara się odnaleźć własną drogę, szuka rozwiązań by wilk był syty i owca cała. Za to Klon to dla mnie przykład osobnika zen. Spokojny, opanowany, wiecznie pogodny, Siła, na której można polegać i oprzeć się, gdy tego potrzebujemy, a co ważniejsze jednostka, która bardzo wspiera, która nie musi być osobnikiem alfa.

cud miód malina aneta jadowska

Cud Miód Malina to ciepły kocyk, kubek kakao i wygodne miejsce do czytania w jednym

W naszej grupie na Facebooku Szatański Book Club (grupa zrzeszająca fanów książek Anety Jadowskiej lub takich, którzy chcą poznać jej twórczość) śmiejemy się, że ta opowieści są jak ciepły kocyk, kubek kakao i wygodne miejsce do czytania w jednym  – w tym pandemicznym, stresującym okresie.

Cud Miód Malina – tytuł mówi sam za siebie

Podsumowując Cud Miód Malina to zbiór opowiadań zaliczanych do fantastyki, w których pierwszą i najważniejszą rolę grają różne kobiety z rodu Koźlaczków. Nie musicie wierzyć w magię czy lubić fantastykę by czerpać z tych opowieści przyjemność, gdyż w nich bardziej liczą się postaci i to, co sobą reprezentują. To opowiadania pełne uroku, sarkazmu, kobiecej siły i o nieobliczalnych oraz niepoprzestających na półśrodkach kobietach, które rozgrzewają serca, dodają otuchy i bawią. Polecam gorąco!

cud miód malina aneta jadowska

Aneta Jadowska – co czytać i dla kogo?

Jeśli macie ochotę na książkę tej autorki w lżejszych klimatach, ale z wątkami obyczajowo-kryminalnymi to polecam gorąco serię o Garstkach – trzeci i ostatni tom już w przyszłym roku, a tam to warto przeczytać – książki fantastyczne – mojego ukochanego Witkaca (wznowienie i trzeci, ostatni tom już w przeszłym roku), Heksologię o Dorze Wilk oraz trylogię o Nikicie oraz kilka powieści ze świata Thornu, które dzieją się już po wydarzeniach z tych wyżej wspomnianych. Więcej znajdziecie informacji znajdziecie tutaj czy na naszej grupie na FB lub pod #szatańskibookclub na IG.

*grafiki zamieszczone w poście są autorstwa Magdaleny Babińskiej.
Translate »