Archiwum Kuchnia MK Gotuje

Dieta na dobry sen

a3f72-lawenda
Sen jest nam niezbędny. Te 7-8 godzin dla dorosłego człowieka to inwestycja w koncentrację, pracę na pełnych obrotach i spokój emocjonalny. To co jemy i jak jemy ma ogromny wpływ na nasze  wieczorne samopoczucie.
Jednym z ważniejszych aminokwasów mających na nas dobroczynny wpływ jest tryptofan, który stymuluje wydzielanie przez nasz organizm serotoniny – hormonu szczęścia oraz melatoniny – odpowiedzialnej za regulację dobowego rytmu snu i czuwania. Znajdziemy go między innymi w mleku, miodzie i drobiu. Właśnie te produkty warto jeść przed snem. Tryptofan działa uspokajająco na mózg, pozwala się wyciszyć i przygotować do odpoczynku. Mleko zawiera opioidy, które wyciszają i uspokajają – najlepiej przyswajają się, gdy mleko jest gorące.
Istnieje też zależność, że im lepszą mamy kondycję – tym lepiej śpimy. Odpowiedni wysiłek fizyczny jest znaczący przy kłopotach ze snem. Nie bez kozery mówi się iż sport to zdrowie.
Ponadto osoby niejedzące lub jedzące mało mięsa często borykają się z niedoborem witaminy B12, której brak powoduje kłopoty ze snem. Warto jeść więc drób, cielęcinę i wątróbkę, a jeśli wolimy dietę bezmięsną przynajmniej sporo żółtek jaj, serów i twarogów.
Dieta na dobry sen winna też opierać się na dostarczaniu organizmowi witaminy B6 – jej niedobór powoduje stany depresyjne, a to często gwarancja problemów ze snem. Spore jej ilości znajdziemy w mięsach, rybach oraz zbożach i kaszach.
Kolację winniśmy jeść lekkie i w dość małej ilości.
Ponadto powinniśmy zrezygnować z kawy czy herbaty, a wypić np. miętę, rumianek czy melisę.
Bardzo fajnym rozwiązanie są ziołowe poduszki z lawendą  szyszką chmielu czy gryką;)
Unikajmy – kawy, herbaty, czekolady, napojów energetyzujących, słodkich i gazowanych, alkoholu, ostrych przypraw, potraw tłustych – gdyż trawią się bardzo długo!
Jeśli nie pomoże nam ciepłe mleko z łyżką miodu oraz dieta winniśmy się zastanowić nad tym czy nasz dzień nie był zbyt stresujący. Sytuacje, którymi się przejmujemy przypominają nam się często przed snem i rozpamiętywanie ich niekoniecznie nam pomoże – najważniejsze jest aby się wyciszyć;))
Translate »