Ksiażki MK Czytuje Robin Cook Sensacja/Akcja Thriller/Kryminał

Komórka – Robin Cook

Wydawnictwo Rebis>>

Świat stoi u progu przełomowej zmiany. Testowany jest program iDoc – specjalna aplikacja na smartfona, której głównym celem jest stać się osobistym lekarzem pierwszego kontaktu. Oferuje pełen monitoring, spersonalizowane leczenie – oszczędność czasu i funduszy – zarówno pacjentów, jak i państwa oraz przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Doktor George Wilson jest zachwycony innowacyjną technologią, jednak dopadają go wątpliwości, gdy w pewnym momencie kilkoro z jego znajomych oraz pacjentów nagle umiera. Każdy z nich testował aplikację. Czy może być winna ich śmierci? Sabotaż? Hakerzy? Celowe działania? Wbrew wszystkiemu George próbuje odkryć prawdę, która jeśli ma rację, może okazać się „śmiertelna” dla wielu pacjentów iDoc’a.

Komórka to thriller medyczny zawierający wiele różnych wątków: sensacyjnych, kryminalnych, SF, politycznych i romantycznych. Powieść dynamiczna, z masą zwrotów akcji i trupem, który występuje dość gęsto. Innowacją w fabule jest połączenie sztucznej inteligencji – myślącej aplikacji, programu (co już było wcześniej) z medycyną. Marzenie każdego pacjenta i zarządzającego finansami medycznymi – program, który obniża koszty, skraca kolejki i monitoruje nasz stan fizyczny, nastroje oraz układa grafik badań, leczenie. Komórka poruszając problem opieki zdrowotnej – zadaje także kolejne pytania – znane mi z filmów czy innych książek – czy maszyna może zastąpić człowieka? Jakie może to wywołać konsekwencje? Plusy, minusy, możliwości wyboru? Odpowiedzi jest wiele, podobnie jak pytań – tylko co jest prawidłowe i odpowiednie? Co jest dobre dla ludzi?
Bohaterowie są typowo amerykańscy. George heroiczny, lecz momentami naiwny. Za to negatywne postacie cechuje wyrachowanie, chciwość i podejście do problemu w sposób zimny, wykalkulowany, wręcz matematyczny – niczym maszyny. Co daje obraz jak wiele, pewne osoby są w stanie poświęcić, by zaspokoić swoje pragnienia. Zakończenie tej historii nie zaskoczyło mnie. Widywałam je już wcześniej, w różnych kombinacjach. Jak to będzie z Wami? – mam nadzieje, iż odwrotnie.
Podsumowując Komórka to lektura, którą czyta się szybko, naszpikowana jest innowacyjnymi i dobrze znanymi wątkami, które intrygują, ciekawią i zapewniają dobrą rozrywkę. Książka warta uwagi i na pewno polecę ją osobom zainteresowanym twórczością tego autora i tego gatunku.

Komórka [Robin Cook]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Translate »