Anne Rice Fantastyka Ksiażki MK Czytuje

Królowa Potępionych – Anne Rice

Istnieją tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Tajemnice, które zżerają Nas od środka – sprawiają ból – powodują samotność. Przenikają Nas do szpiku kości. Właśnie tak czuł się Lestat – ten czart, diabeł i prawdziwy buntownik wśród wampirów. Wystąpił przed szereg i złamał wszystkie zasady. Zdradził tajemnice – ściągając na siebie gniew współbraci, ale jego pragnienia, modlitwy wygłaszane poprzez muzykę zostały usłyszane. Obudziły ze snu Akaszę – Matkę – Tę, Której Należy Strzec, która powstała po 6 tysiącach lat „snu” by zaprowadzić na świecie porządek – na swoich zasadach – dla siebie i wybranych istot.
Królowa Potępionych to 3 część, jakże sławnego cyklu: Kroniki Wampirze przedstawiającego tajemniczy i mroczny świat wampirów. Pełen legend, przepowiedni i nieopisanych mocy. Królową Potępionych poprzedziły Wywiad z Wampirem i Wampir Lestat – bez których według mnie nie potrafilibyśmy się tak wczuć i wciągnąć w tę opowieść. Zdecydowanie nie znajdziemy w niej „współczesnych – Edwardowych” wampirów to demony, które rozkoszują się ludzką krwią – ukazane to mamy choćby w poniższym cytacie – nie mogą chodzić w słońcu i potrafią zawładnąć naszymi myślami.

„Zresztą rzecz nie sprowadza się do potrzeby krwi, chociaż krew to coś najbardziej zmysłowego, czego żywa istota mogłaby pożądać; chodzi o niepojętą intymność tego momentu – chwili w której pijesz, zabijasz – chodzi o ten wielki taniec dwóch serc, kiedy ofiara słabnie, a ja czuję, że rosnę, łykając śmierć, przez ułamek sekundy jaśniejącą, ogromną jak życie”s.10

Książkę tę przeczytałam z przyjemnością i w ramach poniższych wyzwań. A serię tę poleciła mi Basia i Minerwa. Wrażenia bardzo pozytywne – szczególnie zachwyciła mnie mitologia wampirza – jej początki i wierzenia, wyjaśnienia czemu wampiry nie mogą przebywać na słońcu? Czemu odczuwają pragnienie krwi? Królowa Potępionych ukazuje nam także chęć i wolę życia, przetrwania, zafascynowanie ludzkim życiem – jego afirmację. Pragnienia uwielbienia, bycia kochanym, zauważonym – nie ginięcia w tłumie. Dla jednych to błogosławieństwo, dla innych przekleństwo. Czy dla nich będzie tylko nicość? Czy chęć zgładzenia „Matki” doprowadzi do zguby wampirzego rodzaju? Legendy i mity to zdecydowanie coś dla mnie. Znalazłoby się co prawda kilka momentów, przy których przeszkadzał mi sposób pisania autorki np. w historii z małą Janks, ale poza tym jestem zachwycona. Książkę polecę fanom wampirzej literatury oraz fantastyki. Musicie sięgnąć po tę serię koniecznie jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.

Królowa potępionych to także film z 2002 roku, który powstał na podstawie 2 i 3 części Cyklu. Według mnie udany i zapadający w pamięć – i choć różnił się w wielu wątkach od pozycji książkowej, to i tak w pełni oddawał jej klimat oraz kreacje danych postaci. W filmie według mnie zdecydowanie wygrywa Lestat i Akasza – dlatego składam ukłony dla Stuarta Townsend’aAaliyah. Lestatowi głosu podczas wykonywania utworów muzycznych w ekranizacji użyczał wokalista zespołu Korn;) Poniżej znajdziecie trailer oraz dwa utwory ze ścieżki dźwiękowej, w której kocham się od lat!
Dodatki: 
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=wgAkk4NI5gE]
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=jBsYxbqRr0c]
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=WuUPY8hg2N8]
Tytuł: Królowa Potępionych
Autor: Anne Rice
Data i miejsce wydania: Poznań 2007
Wydawnictwo: Rebis
Ilość Stron: 578
Seria: III część Cyklu Kroniki Wampirze
Translate »