Ksiażki Kucharskie Kuchnia MK Gotuje TOP

Książki kulinarne idealne na prezent dla łasuchów i foodgeeków w każdym wieku.

Książki kulinarne idealne na prezent – zestawienie

Hej Kochani! Dziś mam dla Was książki kulinarne idealne dla łasuchów i to obojętnie czy macie kilka czy prawie setkę lat. Cztery propozycje, które zadowolą i kucharzy okazjonalnych, i tych wege lub gotujących dla dzieci, pasjonatów tradycyjnej kuchni polskiej oraz osób lubiących się dokształcać i poszukujących książki o kuchni, ale takiej, która o niej opowiada, a nie zawiera tylko przepisy. Książki idealne na prezent lub święta dla siebie i innych. Zapraszam na mój zestawienie: Idealne książki kulinarne na prezent dla łasuchów i foodgeeków

Co wyróżnia te publikacje?

  • Wszystkie są przepięknie wydane. Kuszą feerią barw, zdjęciami lub jak w przypadku „Leniwego pieroga”  i „Polaka NieNażartego” ilustracjami. Mają twarde oprawy i czytelne czcionki.
  • Przepisy są zaprezentowane w czytelny i przystępny sposób. Myślę, że nawet najbardziej oporne osoby znajdą w nich coś dla siebie i upichcą dania z łatwością.
  • Każda z książek zawiera dodatkowe informacje, przekazuje jakąś wiedzę lub ma dodatki, które ją urozmaicają.

 

„Leniwy pieróg, czyli wege kuchnia dla dzieci (i nie tylko!)” – Agata Dobrowolska

Na samym początku mam dla Was publikację, która będzie idealna dla dzieci, ale jak sama nazwa sugeruje i dorośli znajdą w niej coś dla siebie. Muszę przyznać, że mimo dość małej ilości przepisów jest to jedna z najpiękniej wydanych książek kulinarnych wege, jakie spotkałam. Jakby stworzona dla dzieci, gdyż uderza feerią barw i grafik. Przepisy są łatwe i przyjemne – idealna do wspólnego gotowania z pociechami. Całość publikacji podzielona jest na potrawy słone i słodkie. W tej książce kucharskiej znajdziecie m.in.: krem z dyni, brokułowi babeczki, pszenno-żytni chleb czy mazurka, leśny budyń lub trufle z cieciorki. Bardzo różnorodne przepisy i składniki. Zdecydowanie zadaje kłam twierdzeniu, iż kuchnia wegetariańska jest nudna. Na końcu odnajdziecie także małą niespodziankę i miejsce na własne przepisy i notatki 🙂  Idealna dla małych lub młodziutkich kucharzy. Bardzo polecam!

Cena katalogowa tej książki to 40zł na czytam.pl dostaniecie ją za 26,13zł>>*

Jedzenie, które leczy – Karolina i Maciej Szaciłło

Kolejna książka kucharska skupia się na przepisach zgodnie z zasadami medycyny ajurwedyjskiej. Muszę przyznać, iż wcześniej nie skupiałam się na tym stylu życia i kuchni z nim związanej, ale nie mówię nie i coraz bardziej zagłębiam się w tą tematykę. Ta grubaśna książka kucharska zdecydowanie mi w tym pomaga, gdyż jest nie tylko zbiorem przepisów, ale i swego rodzaju wiedzą w pigułce o tej kuchni. We wstępnie dowiadujemy się wszystkiego, co najważniejsze i robimy tekst określający naszą naturę. Dzięki niemu sięgamy po przepisy najlepiej dla nas dopasowane. I tak przykładowo ja jestem: Ogniem i Wodą, czyli pittą, a w przepisach, które są do mojej natury dostosowane znalazłam różnego rodzaju napoje np. herbatkę miętową oraz menu wiosenno-letnie, jesienno-zimowe czy przekąski. Są to dania, lekkie i proste raczej ograniczające nabiał. Minusem tej pozycji jest dostępność niektórych składników. Nie wszędzie dostaniemy smaczne tofu, kraby czy raitę, ale na szczęście jest też sporo przepisów, które zawierają ogólnodostępne produkty. Chciałabym także, aby książka szerzej opisywała „osoby” składające się z dwóch lub 3 typów natur. Ja mam to szczęście, że dominuje u mnie jedna natura, ale mój mąż ma wszystkie trzy praktycznie w równowadze. Brakowało mi jakiegoś szerszego ukierunkowania w jego przypadku. Plusy i minusy publikacji Jedzenie, które leczy – Karolina i Maciej Szaciłło ukazują, iż jest to książka kulinarna, która będzie idealna dla początkujących osób zainteresowanych podstawowymi założeniami tej metody i stylu życia oraz wizytą u konsultanta ajurwedyjskiego lub takich, które wiedzą sporo, ale poszukują przepisów by urozmaicić dietę.

Cena katalogowa tej książki to 50zł na czytam.pl dostaniecie ją za niecałe 31zł>>*

 prezent świąteczny, książki kucharskie top

Kuchenny Kredens. Polska kuchnia przedwojenna – Monika Śmigielska

„Kuchenny Kredens. Polska kuchnia przedwojenna” to książka kucharska blogerki Moniki Śmigielskiej. Przepięknie wydana publikacja, o bardzo interesujących przepisach, ale tym, co mnie w niej najbardziej ujęło jest rozdział: „Jak budować dom od kuchni, czyli garść porad sprzed lat”, gdyż prezentuje nie tylko, co jest niezbędne w kuchni, czy jak planować posiłki, ale i jak kiedyś nakrywano do stołu. Cały rozdział wypełniony jest zdjęciami retro. Dowiedziałam się z niego także, jakie części ciała posiadają poszczególne zwierzęta i co najlepiej będzie z nich zrobić. Jest to bardzo przydatna informacja. Dalsze rozdziały to: przepisy na śniadania, desery, wystawne i powszechne obiady, dania z niczego czy potrawy wegetariańskie. I tak znajdziecie tutaj: różnego rodzaju naleśniki, racuchy, ptysie, kisiele, torty czekoladowe czy królika w śmietanie po polsku, pierogi z czarnymi jagodami, orszadę czy mędrzyki. Na końcu znajduje się także przelicznik miar i wag, który bardzo się przydaje, gdyż wiadomo łyżeczka łyżeczce nierówna. Bardzo dobra i ciekawa publikacja. Piszą ten post już mam w planach zrobić cytrynowe naleśniki, które na zdjęciach wyglądają obłędnie. Pozycja idealna dla osób lubiących książki kulinarne z dawnymi, oryginalnymi recepturami.

Cena katalogowa tej książki to 45zł na czytam.pl dostaniecie ją za niecałe 32zł>>*

Polak NieNażarty – Gosia Molska

Na koniec zostawiłam prawdziwe cudeńko. W tej książce nie znajdziecie masy przepisów, a sporą dawkę informacji o polskich kulinariach, które zaserwuje Wam Gosia Molska. Możecie ją kojarzyć z polskiej edycji programu Bake Off- Ale Ciacho!. Ja z przyjemnością oglądałam jej programy w Kuchnia +. Jest to osoba, która szanuje tradycyjną polską kuchnię, ale i potrafi ją urozmaicić. Zawsze dodaje coś od siebie i taka też jest ta książka. „Polak NieNażarty” to tomiszcze o nietypowych rozmiarach. Zagłębiając się w tę publikację mam wrażenie, że łatwiej by mi było napisać, czego w niej nie ma, niż co w niej znajdziecie.

Podstawowe plusy tej książki to: przedstawienie kulinarnej historii polski, jej regionalizacji oraz spora ilość faktów, dat i statystyk.

Tak! Jak pisałam wcześniej nie jest to standardowa książka kulinarna, choć i przepisy w niej znajdziecie (choćby na zakwas). Za to dowiecie się: jakie miejsce zajmujemy w UE w produkcji różnych składników spożywczych, co najczęściej zamawiamy w restauracjach, czy ile statystyczny Polak zjada w swoim życiu. Podałam już tyle informacji na jej temat, a to dopiero początek tej książki. Dalej ukazują nam się rozdziały poświęcone danym regionom i temu, z czego słyną. W tych rozdziałach nie znajdziecie tylko informacji, ale i kilka przepisów. Z czego słyną: Kaszuby lub Kujawy, jak wyglądają nasze bazary lub na czym polegała afera mięsna. Dalej Gosia Molska zaznajamia Nas ze znanymi kucharzami, cukiernikami, a nawet blogerami, a także skupia się na produktach, które są u Nas najlepsze – od mięs, przez sery po grzyby. Cała publikacja posiada masę ilustracji i grafik, które tylko ją urozmaicają. W tej formie zaprezentowanych jest kilka przepisów, krzyżówka, gra planszowa czy żartobliwy podział szefów kuchni. Gdy tak o tym wszystkim piszę może to przytłaczać, ale „Polak NieNażarty” będzie idealną książką dla każdego maniaka kulinarnego, domorosłego lub wykwalifikowanego szefa kuchni czy osób, które interesuje nasza historia od kulinarnej strony. Prawdziwa perełka ze względu na zbiór informacji i wiedzę, którą przekazuje. Ja jestem zachwycona tą pozycją i uważam, że jest warta swojej ceny.

Cena katalogowa tej książki to 70zł na czytam.pl dostaniecie ją za niecałe 45zł>>*

Podsumowanie

Tak wygląda mój dzisiejszy post prezentujący książki kulinarne dla osób w każdym wieku. Myślę, że w zależności od tego, co osoba obdarowywana lubi będą idealnymi prezentami na różne okazje, czy to święta czy urodziny lub jakieś rocznice. Polecam gorąco. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak te publikacje wyglądają w środku.

 Zobacz także: |Moje top 5 książek kulinarnych| Tag: książki kucharskie| 
 

 

 

Post nie jest sponsorowany.
*Ceny w tym zestawieniu podaję na dzień, w którym został napisany post – mogą, ale nie muszą one ulec zmianie. 

Translate »