Ksiażki Lisa See MK Czytuje Obyczajowe

Kwiat Śniegu i Sekretny Wachlarz – Lisa See

„Siedzę więc tutaj spokojnie, sama ze swoimi myślami i wachlarzem na stole. Kiedy go podnoszę, dziwię się, że jest taki lekki, bo przecież zapisano na nim tyle radości i smutków.” s.9

Kwiat Śniegu i sekretny Wachlarz to cudowne studium kultury i ludzkich charakterów. Lilia jako młoda dziewczyna wychowywana we wschodniej kulturze otrzymuje wachlarz i prośbę, aby być „laotong” dla Kwiatu Śniegu – czyli tą samą – „czy możemy iść przez życie jako „takie same””? Wiąże się to z tradycją dla mnie dość piękną, a  wachlarz i sekretny język kobiet nu shu to dla mnie to jeden z ciekawszych i najbardziej cudownych w swej tradycji elementów tej książki. Powieść ta ukazuje nam kulturę, mentalności i życie tak inne od naszego. Widzimy cierpienia jakim poddawane są dzieci – aby uzyskać wyższy status społeczny. Zatrważające jest to, że to rodzice i dziadkowie zadają te cierpienia. A właściwie matki i babki – łamiące palce u nóg córką, „aby dać im lepszą przyszłość” ??
 To także opowieść o przyjaźni i więzi między kobietami – uczuć wszelakiej maści skrywanych po maską obowiązujących tradycji. Jednak reguły określone od dziesiąte, a nawet setek lat potrafią być silniejsze niż pragnienia naszego serca – niczym wschodnia powściągliwość. Po przeczytaniu tej książki powtórnie mogę powiedzieć tylko, iż jestem w niej zakochana. Doprowadziła mnie do płaczu, w niektórych momentach zniesmaczała i szokowała, dzięki niej doznałam tylu niezapomnianych uczuć i zapamiętam ją na długo. Poza tym język i forma w jakiej jest napisana są niesamowicie wciągające i przystępne, a  Kwiat Śniegu i Sekretny Wachlarz czytamy jednym tchem. Polecę ją każdemu – kto lubi taką tematykę – kto lubi książki o czymś, a nie o niczym. Postanowiłam nie oceniać książek na blogu, ale ta otrzymuje najwyższą notę.

Tytuł: Kwiat Śniegu  i Sekretny Wachlarz
Autor: Lisa See
Data i miejsce wydania: Warszawa, 2005
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość Stron: 352
Seria:
Translate »