Ksiażki Literatura faktu i biografie Mistyka/Mitologie MK Czytuje Robert Ferguson

Młot i krzyż. Nowa historia wikingów – Robert Ferguson [opinia]

młotikrzyż opinia okiemmkJesteście zainteresowani wikingami? Chcecie się dowiedzieć o nich więcej? Poznać ich historię, kulturę czy fakty dotyczące ich pochodzenia? Jeśli tak to publikacja Młot i krzyż jest lekturą dla Was. Nie będą z niej zadowoleni czytelnicy, którzy myśleli, iż jest to beletrystyka. Robert Ferguson w przystępny sposób przedstawia fakty, ale jak sam zaznacza mogą być one zabarwione domysłami i teoriami, które wysnuł na podstawie istniejących dokumentów, podań, legend i pieśni.

Autor próbował stworzyć studium dotyczące epoki wikingów i uważam, że mu się to udało. Ni mniej jest to nadal książka, którą spodoba się przede wszystkim zainteresowanym tematyką. Zapaleńcom, którzy chcą zgłębiać wiedzę na temat rozległej historii, sztuki, kultury, podań czy poematów. Autor przy opowiadaniu historii Wikingów nie zapomina o sagach czy kronikach. Przedstawia początki epoki Wikingów – ich genezę, pisze: o królach, osadnictwie, kulturze, napięciu pomiędzy nimi, a chrześcijanami, najazdach, zdobywaniu ziem. Pisze o tym jak ważna była wiara, bogowie i składane im ofiary czy obrzędy.

Przytacza wiele sag, które często są jedynym źródłem informacji. Niestety wiele źródeł zaginęło, jeszcze inne nie istnieją, gdyż nie zostały spisane lub wyparte. Sporo uległo przekształceniom związanym z wyprawami łupieżczymi czy mieszaniem się kultur.

Młot i krzyż ukazuje także jak barwną społecznością i kulturą byli Wikingowie. Ferguson opisuje zmierzch pogaństwa, przedstawia także sporą ilość grafik i zdjęć z tego okresu.

Jednocześnie publikacja ta pełna jest danych i informacji. Wiele historii nie byłam w stanie spamiętać. Książkę najlepiej czytało mi się na raty ze względu na fakt, iż bardziej przypomina ona podręcznik. Nie byłabym w stanie przetrawić wszystkich informacji na raz. Ni mniej sam język jest dość prosty, a całość czyta się dobrze.

Młot i krzyż. Nowa historia wikingów – Roberta Fergusona to bardzo dobre napisane kompendium wiedzy o epoce wikińskiej, które polecę pasjonatom. Autor zdecydowanie poszerzył moją wiedzę na temat tego fantastycznego świata nie oszczędzając i zasypując masą informacji. Polecam zainteresowanym.

Translate »