Fantastyka Ksiażki MK Czytuje Monika Rebizant-Siwiło Obyczajowe Romans

Monika Rebizant-Siwiło – Wrzosowiska


Wrzosowiskaserce Zamojszczyzny – urokliwe i piękne miejsce. Pełne kapliczek, pomników, ruin i gęstych lasów pobliskiej Puszczy Solskiej. Na pozór miejsce idealne – jednak i ono ma swoje tajemnice, swoje sekrety i swoje klątwy. Czartowe Pola – miejsce uważane za przeklęte, które potomkinie Katarzyny Bielankiewiczowej od zawsze omijają. W tej pięknej i tajemniczej scenerii odkryjemy zawiłe historie rodzinne kobiet nazywanych wiedźmami z Wrzosowisk sięgające XVII wieku.Bohaterowie odkryją współczesne powiązania z wydarzeniami sprzed lat, sprzed wieków. Ich życiem, ich wyborami kieruje rodzinna klątwa, ale gdzie są jej początki? Marianna, Emilia, Julia, Natalia oraz Józef, Tobiasz, Adam i Jakub to elementy tej układanki, czy będą potrafili ją połączyć i odmienić los? A może trafią na kolejne niespodzianki i znaki zapytania, nie mówiąc już o codziennych problemach? Zdrada, miłość, ból i odrobina magii, która gości w sercach bohaterek tej opowieści jest kluczem do prawdy i wyzwolenia. 

„Gdy miłość i nienawiść, łagodność i gniew, szlachetność i fałsz, sprawiedliwość i okrucieństwo, czyli dobro i zło, choć na chwilę połączą się w jedno….”s.355

Wrzosowiska to rewelacyjna lektura dla lubujących się w powieściach obyczajowych. Istniejący wątek fantastyczny nie dominuje, intryguje i dodaje odrobiny tajemnicy. Książkę czyta się niesamowicie szybko i jest ona lekturą wciągającą – pełną niespodzianek, zagadek, pięknej przyrody i wspomnień sprzed wieków oraz lat wojennych XX wieku.Wrzosowiska to przede wszystkim kreacje bohaterów, którzy mają nam do przekazania magiczną historię sagi rodu wiedźm z Wrzosowisk. Każdy z nich ma wady, swoje demony i grzechy, ale i każdy ma w sobie dobro – w mniejszym lub większym stopniu. Są postacie, które polubiłam i takie, których nie rozumiem. Najmniej do gustu przypadła mi nastoletnia Natalia i jej ojciec Adam. Ich czyny, wybory, charaktery – drażniły, ale i skłaniały do myślenia o skutkach i konsekwencjach. Rozbawił mnie zdecydowanie Jakub, który jest barwną i pozytywną postacią – swego rodzaju największym zaskoczeniem tej opowieści.

„Dawno, dawno temu, przed wiekami, pierwszej wiosny po stworzeniu świata, Księżyc wziął ślub ze Słońcem. Kiedy Słońce po nieprzespanej nocy wstało i uniosło się ponad horyzont, Księżyc zachwycił się Jutrzenką. Dostrzegł jej delikatne piękno i odszedł porzucając Słońce…” s.257

 
Podsumowując Wrzosowiska to książka o życiu, miłości, zdradzie i klątwie sprzed wieków jaka spoczywa na kobietach z Wrzosowisk. To opowieść piękna, barwna i wciągająca. Lektura dla osób lubujących się w powieściach obyczajowych z odrobiną magii.

Wrzosowiska [Monika Rebizant-Siwiło]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 Wrzosowiska, Monika Rebizant-Siwiło, s.404, Zakrzewo 2014, Wydawnictwo Replika
Translate »