A.M.Rękoś Fantastyka Ksiażki MK Czytuje Opowiadania SF

[recenzja/opinia] Darkańskie opowieści – debiutancki zbiór opowiadań Anny Marii Rękoś

A.M.Rękoś>>Darkańskie opowieści, s.60, 2011, WFW, e-book

Gatunek: fantastyka, SF
Motyw przewodni: opowiadania fantastyczne
Ocena wg gatunku: 7/10
Darkańskie opowieści to zbiór 14 debiutanckich opowiadań A.M. Rękoś, które jak czytamy w opisie, inspirowane są twórczością, między innymi E.A. Poe. Nie jestem, aż tak dobrze zaznajomiona z jego dorobkiem, więc mogę napisać jedynie, iż niektóre z nich mają mroczniejszy klimat, który występuje u Poego – choćby Serce dla Frankensteina – osobliwe opowiadanie czy Tajemnicze okno opowiedziane przez Trupinkę, które mimo mroczniejszego początku miało pozytywny wydźwięk. Opowiadania traktują o ludzkich zachowaniach, uczuciach oraz przewrotności losu. Bohaterowie to m.in. okrutne kobiety, czy mężczyźni bez serca. Darkańskie opowieści nawiązują także w wielu momentach do miłości, a właściwie jej złudności i nieszczęścia, jakie sprowadza na bohaterów. W opowiadaniach Przyjaźń czy Miłość to placebo to właśnie przyjaźń góruje nad miłością, a miłość traktowana jest niczym uczucie, którego w rzeczywistości nie ma.
Zbiór jest zdecydowanie eklektyczny. Widać, iż autorka czerpała z różnych źródeł, i różnych form, gdyż znajdziemy w nim także poetyckie wersy. Opowiadania zdecydowanie nie są na równym poziomie, nie wszystkie przypadły mi do gustu. Niestety część metafor i głębszych przesłań jest mi tak dobrze znana, iż opowiadania nie zapadły w pamięć. Niemniej jeśli lubicie opowiadania, to taki zbiór powinien przypaść Wam do gustu, choćby ze względu na ich fantastyczną stronę czy plastyczne opisy.
Okładka, jak i klimat są dobre. Jeśli chodzi o korektę i wygląd e-booka to nie mam do niego żadnych uwag. Poza tym z tego co się orientuję to opowiadania zostały wydane także w formie papierowej.
Podsumowując Darkanskie opowieści to zbiór opowiadań, w których przeważa fantastyka oraz rzeczywistość na pograniczu snu i jawy. Opowiadania nie są na jednakowym poziomie, jednak jeśli potraktujecie je jako wieczorną rozrywkę na pewno wybierzecie coś z nich dla siebie.
 
Translate »