James Rollins James Rollins & Rebecca Cantrell Ksiażki Mistyka/Mitologie MK Czytuje Przygodowe Sensacja/Akcja

[recenzja/opinia] James Rollins & Rebecca Cantrell – Ewangelia Krwi, czyli o tym czemu kocham powieści przygodowe.

Ewangelia Krwi, Blood Gospel, James Rollins & Rebecca Cantrell
s.559, 2014, Pierwsza część serii, Albatros>> 
Gatunek: thriller, sensacja, przygodówka z elementami fantastycznymi
Motyw przewodni: religia, okultyzm, przepowiednia
Ocena wg gatunku: 9,8/10
Kocham przygodówki – ten dreszczyk emocji, który nim towarzyszy, szczególnie gdy są to dobrze skonstruowane powieści zawierające w sobie wątki archeologiczne, religijne, fantastyczne i sensacyjne. Zderzenie sfery duchowej z umysłem. Religii z nauką. Do takich powieści zaliczyłabym Ewangelię krwi, która od pierwszych stron zawładnęła moim umysłem i ciałem. Już od jakiegoś czasu brakowało mi powieści, która swoją fabułą spowodowałaby efekt „wow”. Jedynym jej minusem jest blurb, który według mnie zdradza za dużo. Już od dawna nauczyłam się go nie czytać i wam też to polecam, gdyż wiele elementów w nim zawartych nie jest od początku oczywistych i opowiedzianych.
Ewangelia krwi to opowieść o przepowiedni, o zaginionej księdze, która może odmienić bezpowrotnie losy świata. Doprowadzić do ciemności, wojen i chaosu, chyba, ze Uczona Niewiasta, Mąż Wojownik i Rycerz Chrystusa odnajdą ją pierwsi, otworzą i pozwolą, by została wykorzystana ku chwale dobra.
Nie lubię porównań, ale aby bardziej zobrazować Wam rodzaj fabuły mogę ją częściowo porównać do historii z Indiana Jonesem, w których mamy wątki okultystyczne, religijne, starożytne wierzenia i sporo przygody oraz walki. Duet ten stworzył ciekawą, zaskakującą i złożoną historię posiadającą w sobie motywy, które spotkałam już wcześniej, jednak zostały użyte w całkiem inny sposób i odmiennie połączone, przez co był to dla mnie powiew świeżości i prawdziwa frajda. W powieści zwiedzamy m.in. Izrael, Rosję czy Niemcy, a wszędobylski narrator dostarcza pełną gamę informacji, które powinniśmy poznać w danym momencie.
Kilka słów o bohaterach Ewangelii Krwi, którzy niebywale przypadli mi do gustu. Archeolożka Erin, żołnierz Jordan oraz ojciec Korza. Osobowości nietuzinkowe i zaskakujące ze względu na swoje umiejętności, wiedzę i ułomności. Postaci o wielu obliczach i naprawdę potrafiące zainteresować czytelnika. Mnie najbardziej intryguje ojciec Korza, którego niewyjaśnione wątki mam nadzieje poznać w kolejnych częściach serii. Ich zadanie, podobnie jak losy i historie są bardzo przemyślane. W powieści pojawia si także kilka postaci oraz wydarzeń znanych nam z historii, które zostaną ukazane w całkiem innej formie. Całość fabuły mimo mistycznego lub fantastycznego wątku (w zależności jak na nie spojrzymy) klei się, a poszczególne jej elementy posiadają wiarygodne jak na świat przedstawiony założenia.
Podsumowując Ewangelia Krwi to pozycja dla osób lubiących powieści przygodowe z wątkami archeologicznymi, religijnymi, okultystycznymi, sensacyjnymi i fantastycznymi, które poprzez złożoność fabuły i wartką akcję potrafią zawładnąć naszym czasem.

Ewangelia krwi [Rebecca Cantrell, James Rollins]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Translate »