Eric Giacometti & Jacques Revenne Ksiażki MK Czytuje Thriller/Kryminał

Rytuał Ciemności – Eric Giacometti & Jacques Revenne

W Rytuale Ciemności zderzają się ze sobą dwie niezwykłe i tajemnicze siły: Masoneria oraz Towarzystwo Thule. Archiwistka Loży Wielkiego Wschodu Francji – Sophie zostaje zamordowana podczas przyjęcia w francuskiej ambasadzie. Podobny los spotyka innego członka masonerii – Marka – archeologa pracującego w Jerozolimie, gdzie prowadził badanie nad tajemniczą inskrypcją wyrytą na kamieniu. Obie ofiary zostały zamordowane w sposób nawiązujący do śmierci Hirima – legendarnego założyciela wolnomularstwa – budowniczego świątyni Salomona, który nie chciał zdradzić tajemnicy architektonicznej budowli i otrzymał 3 uderzenia: w ramię, kark i czoło. Komisarz i jednocześnie wolnomularz Antoine Marcas oraz szefowa ochrony ambasady Jade rozpoczynają wyścig z czasem i poszukując osób odpowiedzialnych za te zbrodnie trafiają na zabójców należących to tajemniczego Thule Gesellschaft – najgroźniejszego wroga masonerii jeszcze z czasów II wojny światowej. Wolnomularskie archiwa zrabowane przez III Rzeszę, które do nich powróciły, tajemnicze inskrypcje – jakie sekrety skrywają? Kto się ich obawia? Czemu warto za nie zabić? Czytając Rytuał Śmierci zdecydowanie znajdziecie odpowiedzi na każde z tych pytań.
„Myli się ten kto uważa że diabeł nie istnieje…Zło jest tutaj, wśród nas. Czai się gdzieś na dnie świadomości. I tylko czeka na uwolnienie. Jest jak Wąż, który czyha w człowieczej architekturze…Jest złym bratem…i domaga się aby mu podać hasło. I poznało je. ” s.21
Książka panów  Erica Giacometti & Jacquesa Revenne to skarbnica wiedzy na temat materiałów masońskich, naukowych i historycznych połączona z całkowicie fikcyjną fabułą. To nie tylko czasy współczesne, ale także wyprawa do III Rzeszy. To historia masonerii i wiele szczegółów dotyczących Czarnego Zakonu – Towarzystwa Thule, do którego należało wielu essesmanów. Tule używało swastyki jako swego znaku. Było organizacją, która okazywała osobliwe pogaństwo. Mieszankę wierzeń wywodzących się ze starych nordyckich mitologii oraz teorii rasistowskich.
„Przestrzeń, duch, śmierć i spuścizna indoeuropejskich nordyków.”s.97
„Do nas strach nie ma przystępu” s.107
 
Tymczasem dla niewtajemniczonych – masoneria inaczej wolnomularstwo to międzynarodowy ruch mający na celu doskonalenie jednostki i jednoczenia „myślicieli” różnych narodowości, religii i poglądów. To nurt mający na celu dążenie do zmian w społeczeństwie. Owiany mgiełką tajemnicy. Pełen rytuałów i obrzędów, rozbudowanej symboliki. Tajemnice masonerii są częścią jej legendy. Może właśnie dlatego często ruch ten jest i był oskarżany o teorie spiskowe. Faktem jest, iż w masoneriach spotykamy przede wszystkim osoby wysoko postawione: biznesmeni, urzędnicy państwowi, śmietanka towarzyska… Trudno mi uwierzyć, iż nie ma tam żadnego kumoterstwa i układów. Te istnieją wszędzie. Wielu wykorzystuje znajomości i chce na nich korzystać. Szczególnie w świecie polityki i biznesu. O wielu z tych kwestii przeczytacie w książce, gdyż w niej są to zdecydowanie „sprawy” sporne.
„Pragnienie zgłębienia sekretów jest w duszy ludzkiej głęboko zakorzenione, nawet najmniej ciekawy umysł rozpala się na myśl, że posiądzie informacje niedostępną dla innych” s.27

 

Nie jest to kryminał/thriller, który pędzi szaleńczo. Dla mnie zbrodnie w książce były zdecydowanie na drugim planie. Pierwszy plan nieprzejednanie zapełniała historia, która została świetnie i z rozmachem skonstruowana. Motywy zbrodni i morderców są utkane wręcz w szaleńczy i pełen determinacji plan. A cel? Wręcz mityczny. 
„Ciało odchodzi od kości” s.293
 
Podsumowując Rytuał Ciemności to bardzo dobra książka, w której nie doświadczymy wartkiej akcji, ale poznamy wiele zaskakujących faktów i historii. Uchylimy rąbka tajemnicy dotyczącego Masonerii i Towarzystwa Thule. Poznamy nie jedno oblicze zbrodni, okrucieństwa i spaczenia charakterów. To zdecydowanie książka z wątkiem historycznym, którą czyta się dobrze i szybko jeśli pasjonuje nas historia połączona z mistycyzmem, tajemnicą i zbrodniami. To książka dla osób lubiących poznawać historie organizacji owianych tajemnicą z wprowadzonym wątkiem historycznym i kryminalnym.
Tytuł: Rytuał Ciemności
Autor: Eric Giacometti & Jacques Revenne
Data i miejsce wydania: 2013
Wydawnictwo: Książnica, GW Publicat
Ilość Stron: 341
Seria: Zbrodnia i wtajemniczenie
Translate »