in Fantastyka, Mistyka/Mitologie, Przygodowe, Robert Low

Zaprzysiężeni: Skarb Attyli – Robert Low, czyli początek sagi o nieustraszonych wikingach

at
zaprzysiezeni-skarb-attyli-robert-low-czyli-poczatek-sagi-o-nieustraszonych-wikingach
GW Publicat SA>>
To opowieść o młodym Ormie Zabójcy Niedźwiedzia, który swój przydomek uzyskał dzięki szczęściu i zawiłościom losu. Splot nieszczęśliwych wydarzeń i chwila chwały zmuszają go do opuszczenia rodzinnych stron, skalistych wybrzeży, by przyłączyć się do załogi Zaprzysiężonych Warenów. Ich smocza łódź zwana Fiordem Łososia wypływa na wielorybi szlak, gdzie morze jest często czarne, a ląd niewidoczny. Einar Czarny dowódca załogi niosącej postach na morzach i lądach zarządza podróż, w trakcie której wikingowie będą zdobywać, łupić i handlować. Niespodziewanie, kompani związani przysięgą na śmierć i życie, zostają zwerbowani, by odszukać chrześcijańską relikwię. W trakcie poszukiwań trafiają na wskazówki dotyczące miecza Attyli – władcy Hunów, zwanego Biczem Bożym. Ta legendarna broń pozwalająca wygrać każdą walkę oraz owiany tajemnicą skarb Attyli kuszą Warenów. Wyruszają oni, swoim drakkarem w niebezpieczną podróż po nieznanych wodach, ku nieodkrytym lądom. Ta wyprawa nie raz wystawi ich na próbę, zarówno braterstwa krwi, jak i walki o własną duszę. Czy skarb i legendy są prawdziwe? Kto będzie godzien  go odnaleźć?

„Runy rytuje się w zapętlonych wstęgach Węża Świata, tego, który pożera własny ogon. Wszystkie znane mi sagi mają właśnie taki kształt. Dzięki temu opowieść o życiu nie musi zaczynać się w momencie narodzin, a kończyć śmiercią. Moją otwiera na przykład powrót zza grobu”s.9

Mitologia zawsze mnie interesowała, wręcz fascynowała, a legendy krajów Odyna, legendy nordyckie, legendy germańskie mają w sobie coś magicznego i posiadają pewien rodzaj surowości. Skarb Attyli to zdecydowanie fantastyka, ale jednocześnie to także przygoda, baśń czy snuta legenda, która zawiera w sobie ziarna prawdy. Low zamieścił w tej fikcyjnej powieści, wiele odniesień, nawiązań i faktów związanych, choćby z historią opisywanych terenów tj. Birka, która była głównym portem handlowym. Ta historia żyje pulsując przygodą, magią i braterstwem krwi. Jest jednocześnie eteryczna i ostra, baśniowa i momentami przerażająca, dla osób z taką wyobraźnią jak ja – odczuwających napierający wiatr na skórze, a oddech śmierci na karku. To jednocześnie opowieść o ludziach odważnych i doświadczonych przez los, którzy tak jak każdy z Nas posiadają słabości. Skarb Attyli posiada sporą gamę wyrazistych postaci – piratów i wikingów, których moralność i przynależność posiada różne odcienie.
Elementem, który nie pozwolił mi w pełni cieszyć się lekturą była masa nazw i zwrotów, oraz odnośników do legend, których po prostu nie znałam. Po przestudiowaniu w tempie ekspresowym tych wyrażeń, moje pojmowanie i radość z lektury wzrosły i pobudziły chęć do poznania kolejnych przygód tej gromady. Ich mitologia, historia i zwyczaje fascynują, jednak w tej powieści widać ewidentnie, iż Low pisał ją z myślą o osobach, które już co nieco wiedzą na ten temat. Swoją droga przeczesując internet w poszukiwaniu informacji na temat Attyli doczytałam, iż zabił on swego brata Bledę, myląc go z niedźwiedziem i interesuje mnie czy wątki związane z przydomkiem Ormy są nawiązaniem do tej historii?

„Te wyroki losu sprawiły, że zadrżałem – Normy, trzy siostry, które przędą nić życia każdej istoty, splątały moja w przedziwny sposób”s.13

Podsumowując pierwsza cześć sagi o nieustraszonych wikingach spod znaku Zaprzysiężonych – Skarb Attyli Roberta Low’a to fantastyka dla poszukiwaczy przygód, lubiących odkrywać nieznane lądy, historie, kulturę oraz legendy związane z mitologią nordycka i germańską. Polecę ją osobom zainteresowanym taką tematyką.
Share:
Translate »