Eric Giacometti & Jacques Revenne Ksiażki Mistyka/Mitologie MK Czytuje Thriller/Kryminał

Zbrodnia i Wtajemniczenie: Brat Krwi – Giacometti, Ravenne, powieść spod znaku niebezpieczne sekrety masonerii

Opowieść ta rozpoczyna się w średniowiecznym Paryżu, w czasach, w których znajomość ksiąg była grzechem, myślicieli skazywano na potępienie, a zwykły skryba przepisujący księgi stał się świadkiem niezwykłych wydarzeń i wiedzy wręcz legendarnej dla alchemików. Wiedzy, którą skrywa księga Adama. Wiedzy, którą przez setki lat strzegły powołane do tego rodziny. Wiedzy, która w rękach nieodpowiednich ludzi byłaby niebezpieczną bronią, a w dzisiejszych czasach zachwiałaby fasadami świata jaki znamy. Ta opowieść przędzie swą nic zdarzeń, koneksji i konsekwencji do roku 2007, w którym w wyniku chciwości, szaleństwa i wielkich ambicji w Loży Wielkiego Wschodu Francji na spotkaniu ginie dwóch wolnomularzy. Antoine Marcas – wolnomularz i policjant uczestniczący w zgromadzeniu rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go z Paryża do Stanów Zjednoczonych i zmusza do szukania wskazówek sięgających 1355 roku. Tropy prowadzą go do czasów templariuszy, osławionego Nicolasa Flamela oraz rodzin wolnomularskich skrywających sekrety od setek lat. Jednak musi się spieszyć, gdyż zagrożone jest życie kolejnych braci. Ponadto będzie on poszukiwał odpowiedzi na pytanie: czy legendy mogą okazać się prawdą?

„Jestem mieczem światłości. Kroczę przez noc[…] Zabijam i umieram. Zabijam i odradzam się […] Jestem Wybranym. Dreszcz przelatywał mu po skórze, gdy wypowiadał rytualne słowa. Jego wyschnięte usta wypełnił smak krwi” s.20-21

Brat Krwi to druga część serii z Antoine Marcasem spod znaku Zbrodnia i Wtajemniczenie. Niebezpieczne sekrety masonerii. To kryminał masoński z wartką akcją i naprawdę ciekawie i oryginalnie przedstawioną historią oraz zabójcą, którego działania oraz misja potrafią przerazić. Brata Krwi przeczytałam wręcz ekspresowo, czas płynął, a ja coraz bardziej zanurzałam się w tej opowieści poznając jej tajemnice i będąc zachwyconą jej dynamizmem i zwrotami akcji, których brakowało mi w Rytuale Ciemności (poprzedniej części cyklu). Fabuła zachwyciła mnie masą szczegółów i ciekawymi, odświeżonymi nawiązaniami do znanych mi wątków, choćby Flamela.  Opowiedzianą historię cechuje także wielowątkowość, która fajnie się zazębia i nie przytłacza. Fajnym zabiegiem jest także ukazanie tej opowieści z trzech perspektyw – zabójcy, Antoina oraz Nicolasa. Poza tym tajemnice, obrzędy i rytuały, których byłam świadkiem zaostrzyły mój apetyt na książki z wątkami tajnych stowarzyszeń i ogólnie masonerii. I choć opowiedziana historia jest fikcją, niektóre fakty z życia masonerii jako zgromadzenia zawierają w sobie sporo prawdy. Ciężko mi znaleźć w tej opowieści minusy, jej niedociągnięcia, ponieważ zawiera wszystko czego szukam w tego typu powieściach.
Jeśli podobał się Wam Rytuał Ciemności Brat Krwi także przypadnie Wam do gustu, jeśli go nie czytaliście spokojnie możecie sięgnąć po tę część cyklu, gdyż łączy je przede wszystkim osoba Marcasa. Z czystym sumieniem Brata Krwi polecę osobom lubiącym powieści kryminalne owiane tajemnicą, zawierające dynamizm i zwroty akcji, w których tajne organizacje i sekrety spotkacie na każdym kroku. Zdecydowanie czekam na kolejne części duetu Giacometti & Revenne.

Brat Krwi, Eric Giacometti & Jacques Revenne
Książnica, GW Publicat
Poznań 2014, s.301, większy format
seria z Antoine Marcas – Zbrodnia i Wtajemniczenie
 | Rytuał Ciemności | Brat Krwi |

Translate »