in Nora Roberts, Romans, Thriller/Kryminał

Nora Roberts – Ukryte Skarby, czyli mój powrót do przeszłości

at
recenzjaopinia-nora-roberts-ukryte-skarby-czyli-moj-powrot-do-przeszlosci

Nora Roberts, Ukryte Skarby, s.413, 2014, Świat Książki

Gatunek: romans z wątkami kryminalno-sensacyjnymi
Motyw przewodni: zbrodnia, miłość, demony przeszłości
Ocena wg gatunku: 10/10

Przechadzając się po księgarni i przeglądając półki – zawsze szukam powieści mojej ulubionej autorki romansów – Nory Roberts. Lekkim szokiem i dodatkowo zachwytem było znalezienie Ukrytego Skarbu jej autorstwa. Pod podobnym tytułem kryła się inna powieść tej autorki, dlatego nie zwracałam na nią uwagi. Mój zachwyt tym bardziej sięgnął zenitu, gdyż powieść ta jest po prostu kolejnym dodrukiem, którego pierwsze wydanie miało miejsce w 1994 roku. Muszę tu dodać, iż uważam lata 90-te za najlepsze w twórczości tej autorki. Postacie miały odpowiedni charakter, zawsze było czuć chemię między bohaterami, a akcja płynęła warto. Jej najnowsze powieści różnie wypadają, mimo jej świetnego prowadzenia historii – często postacie nie są tak wyraziste, tak magnetyzujące jak ich poprzedniczki. Pisząc tyle nie zawsze uzyskuje odpowiedni efekt i co najważniejsze ciężko uniknąć jej powtórzeń. Traciłam już wiarę, że przeczytam coś nowego [ jej autorstwa ], co po prostu wbije mnie w fotel, a tu proszę taki rodzynek! 
Pierwsze co mnie zachwyciło i już nie spuściłam go z oczu to główny bohater: Jed Skimmerhorn – były komendant policji, który w tragicznych okolicznościach traci siostrę. Prawdziwy mężczyzna, którego dzieciństwo nie było bajką, a mimo to stał się człowiekiem prawym i chcącym zaznać miłości. Przeszłość wyryła się w jego pamięci, powodując, iż stał się odrobinę cyniczny, odrobinę nieprzyjemny i bezpośredni. Jednak jego postawa, zachowanie, każda cząstka charakteru powodują, iż jest postacią elektryzującą, ujmującą i niesamowicie męską. W dzisiejszych czasach tak brakuje mi takich postaci – w telewizji, powieściach czy na ulicach. Propagowany jest wzór mężczyzny zniewieściałego, który do podjęcia decyzji potrzebuje mamusi, a jego stój i sposób zachowania czy przesadna dbałość o siebie, coraz bardziej upodabniają go do typowo stereotypowych kobiecych cech. Dlatego jeśli szukacie bohatera z krwi i kości, który zawładnie waszą wyobraźnią to Jed jest zdecydowanie taką postacią!
Kolejny element to seks, który standardowo w powieściach Nory jest: romantyczny, bywa ostry, ale zawsze zamyka się w pewnych granicach. Ja osobiście to uwielbiam. Para może wywołać wybuch wulkanu między sobą, uprawiając waniliowy seks bez zbędnych gadżetów. Tutaj znajdziecie zdecydowanie sporo ognia i magii miłości – magii zbliżenia dwojga osób: kobiety i mężczyzny. 
Tego ognia na pewno nie zabraknie, gdyż atmosfera, a właściwie wątki kryminalno-sensacyjne zdecydowanie będą sprzyjać wytwarzaniu napięcia. Fabuła powieści oparta jest na owładniętym chęcią posiadania, złym charakterze, który przy pomocy swoich pracowników pragnie odzyskać swoją zgubę. Nie cofnie się przed niczym, by odzyskać źle zaadresowaną paczkę z dziełami sztuki. Poleje się krew, nie jeden bohater ucierpi, a w środku tego huraganu wydarzeń znajdzie się Dora – właścicielka sklepu z antykami oraz wspomniany wcześniej Jed, który uciekając przed przeszłością wynajmie od niej mieszkanie. Dora to przeurocza i bardzo energiczna postać, odrobinę zwariowana, bardzo zaradna i konkretna. Złe charaktery są rzeczywiście złe, a ich czerń oraz motywy chęci popełnienia zbrodni napełniają lękiem. 
Jeśli chodzi o narrację to wszędobylski narrator ukaże nam złych i dobrych bohaterów, ich barwnych, czasem śmiesznych członków rodzin, przez co postacie stają się nam bliższe. Akcja płynie wartko, język jest bardzo płynny i trafiający do mnie w 100%. 
Musicie mi wybaczyć te ekscytacje, ale nadal jestem pod jej wrażeniem. Próbując być choć odrobinę obiektywną, napisze, iż nie jest to powieść dla osób nie lubiących płomiennych romansów, dla osób lubiących kryminały czy sensacje bez wątków miłosnych. Ukryte Skarby to powieść dla osób uwielbiających elektryzujące romanse, w których znajduje się coś więcej niż tylko miłość. Polecam gorąco, każdej chętnej osobie! 

Share:
Translate »