Amanda Prowse Dramat Ksiażki MK Czytuje Obyczajowe

Córka doskonała – Amanda Prowse [opinia/recenzja]

Aby powieści obyczajowe czy dramaty wzruszały mnie fabuła, jak i styl autorki oraz bohaterowie muszą być w pełni dopracowani oraz realnie przedstawieni. „Nigdy nie zapomnę” Kerry Lonsdale, „Cisza pod sercem” Monika Orłowska, „Inne Zasady Lata” Benjamin Alire Saenz czy „Żona Lotnika. Kobieta, która podbiła niebo” Melanie Benjamin to niektóre opowieści, które potrafiły mnie poruszyć: swoją tematyką, zabiegami fabularnymi czy odpowiednim klimatem. Do tej grupy zaliczyć mogę także „Córkę Doskonałą” Amandy Prowse, która okazała się lekturą zmuszającą do refleksji i łamiącą tematy tabu.

Jacks Morgan poświęciła swoje marzenia dla rodziny, opiekuje się ciężko chorą matką, która nigdy nie okazywała jej ciepłych uczuć. Codzienność jej nie rozpieszcza. Widać, iż jest ona zagubiona i nieszczęśliwa. Życie, które wiedzie – mąż, dzieci zaczynają ją wręcz irytować. Jest przytłoczona obowiązkami. W takich sytuacjach zawsze ktoś cierpi i powstaje wiele ran. Amanda Prowse w bardzo realistyczny sposób przedstawiła ten problem. Ukazała cierpienie, niezadowolenie i zagubienie matki, żony i córki, której życie nie układa się tak jak powinno.

Bardzo podobało mi się to, że żadnego z przedstawionych bohaterów nie można zaszufladkować. Ci, których uważamy za popełniających błędy, obojętnych, zimnych czy nieczułych niekoniecznie tacy muszą być. Opowieść ta przez to zaskakuje i wzrusza. Niesie także nadzieję. Można z niej bardzo wiele wynieść, jeśli chodzi o relacje międzyludzkie. Podoba mi się także, że książka ukazuje jak ważna jest rozmowa w związkach i rodzinie oraz to, że każdy z Nas musi mieć w sobie odrobinę egoizmu. Ciężko jest mi więcej napisać na temat fabuły czy bohaterów, gdyż mogłabym zbyt wiele z tej opowieści zdradzić i zepsuć Wam przyjemność z lektury.

Córka doskonała jest słodko-gorzką opowieścią, która ma w sobie spore pokłady prawd życiowych, dość nieprzyjemnych uczyć oraz wyborem tego co powinniśmy robić jako dzieci, rodzice czy małżonkowie, a tym czego chcemy i potrzebujemy. W powieści Amandy Prowse złość, niechęć i zgorzkniałość narasta by wybuchnąć i ukazać całkiem inną rzeczywistość niż na początku myśleliśmy. Do tego historię tę czyta się wręcz błyskawicznie, język jest prosty, a styl niewyszukany, za to świetnie ukazujący emocje. Muszę jeszcze dodać jedną rzecz – dla mnie w tej opowieści to mąż Jacks jest najbardziej interesującą i najlepszą postacią. Nie chcę Wam pisać, czemu, bo to byłby już ogromny spoiler, ale po przeczytaniu tej książki na 100% będziecie wiedzieć, dlaczego tak uważam.

Dla kogo będzie to dobra lektura? Oczywiście dla wielbicieli powieści obyczajowych i dramatów, ale i osób lubiących książki, które pokazują realne problemy, z jakimi muszą mierzyć się nie tylko kobiety, ale i całe rodziny. To, z jakim obciążeniem kulturowym oraz społecznym borykamy się, jako ludzie. To, że musimy dostosowywać się do norm, boimy się, co ludzie powiedzą. Córka doskonała to opowieść, która budzi sporo emocji. Od złości, przez niedowierzanie po smutek i zrozumienie. Dodatkowo jak pisałam autorka ta poprzez odpowiednią fabułę, kreacje bohaterów, dopasowany styl i klimat stworzyła spójną i realną opowieść, o której trudno jest zapomnieć. Polecam!

Córka doskonała [Amanda Prowse] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Translate »