Archiwum Fantastyka Josephine Angelini Ksiażki MK Czytuje Paranormal young adult

Young-adult fiction, czyli Próba ognia – Josephine Angelini

Love burns. Worlds collide. Magic reigns.
Miłość spala. Światy się przenikają. Magia króluje.

Młodzieżowe fantasy cały czas jest na szczycie – zdobywa listy bestsellerów. Patrząc na plany wydawnicze – nie ma miesiąca, w którym ten typowo popowy gatunek literacki by nie występował. Jak w ten nurt wpisuje się Próba Ognia Josephine Angelili? Czy ma szansę stać się topową powieścią wśród young-adult ficion(YA) w Polsce? 

Fabuła. Chorująca na uciążliwe alergie nastoletnia Lily Proctor, dzięki swojemu sobowtórowi Lillian trafia do jej równoległej rzeczywistości – Salem jakiego nie zna. Jakie przygody spotkają ją w przypominającym średniowiecze świecie: gdzie naukowcy i nauczyciele giną, a niepodzielną władzę sprawuje czarownica Lillian i Sabat, mając przeciw sobie jedynie koczowników żyjących poza murami Trzynastu Miast?

„Patrzę, jak płomienie wznoszą się wokół mnie i słyszę, jak polana w stosie trzaskają i jęczą. Chociaż jestem przygotowana, lęk, który odczuwam, jest nie do uniknięcia. Nieważne, za jak silną się uważasz, ogień ma sposoby, by pokonać racjonalne myślenie. Przemawia bezpośrednio do twojej skóry. Twój mózg w ogóle nie zostaje włączony do tej rozmowy. Żar narasta wokół mnie, a ogień zaczyna wgryzać się w moje ciało. Tak, ogień ma zęby i kąsa cię jak żywe, oddychające zwierzę. Nawet ryczy jak zwierzę. Kiedy jesteś w jego paszczy, musisz walczyć o każdy oddech. Ogień, tak jak lew, ma zwyczaj dusić swoje ofiary. Płomienie się wznoszą, a ja szarpię się i wrzeszczę, próbując uciekać, ale żelazne kajdany na nadgarstkach przytrzymują mnie na stosie. Jestem czarownicą. A czarownice płoną. Są oczywiście inne sposoby, pozwalające czarownicy zdobyć moc, ale stos jest najlepszym z nich. Kiedy płonę, jestem całkowicie skoncentrowana. Każdy mikrodżul energii zostaje przekształcony w moc. Zupełnie jakbym nie mogła zmarnować ani odrobiny mojego bólu. Jakby sama agonia była kolejnym źródłem mocy. Kiedy wchodzę na stos, czuję, że żyję.[…] Potrzebowałam ośmiu miesięcy, żeby znaleźć odpowiednią kandydatkę, obserwować ją i na nią czekać, a teraz ona jest wreszcie gotowa, by tu przybyć. Jest silna. Jest niezależna. Ma instynkt przetrwania. Ma całą moją moc, ale w swoim świecie jest bezradna – po prostu chorowita. Muszę mieć pewność, że nie zabieram osoby, która miałaby ocalić inny świat, żeby uratować swój własny. „s.58-59

 

próba ognia
Próba ognia, Trial by Fire, Josephine Angelini, Cykl: Worldwalker Trilogy tom 1, Jaguar, lutego 2015, s.527

Wrażenia. Świat przedstawiony. Bohaterowie.

Próba ognia to powieść fantasy skierowana przede wszystkim do młodzieży. Problematyka książki związana z dorastaniem głównego bohatera, przeciwstawianiem się losowi i przeżywaniem niewiarygodnych przygód idealnie wpisuje się w nurt YA. Podobnie jak kluczowe dla młodego człowieka tematy: miłość, przyjaźń czy rodzina, które występują w tej opowieści w sporym natężeniu.  Widzimy tu dwa obrazy Salem. Ten zbliżony do naszego, w którym mieszka Lily  i ten przypominający średniowiecze, do którego ściąga ją Lillian. Świat realny i świat magii. A świat czarownic, mechaników, niebezpiecznych Splotów, szamanów i koczowników mimo grozy, którą powinien nieść jest urokliwy i bardziej kojarzy mi się z wzgórzami Irlandii oraz lasami Australii niż bezwzględnym polem bitwy pomiędzy władzą, a tymi którzy nie chcą się podporządkować. Z uwagi na przedział wiekowy, do którego skierowana jest ta książka nie dziwię się, iż nie wzbudziła ona we mnie grozy. Choć gdyby autorka nadała jej mocniejszy wyraz Próba ognia na pewno by na tym zyskała. Mogłaby spodobać się większemu gronu odbiorców.

„Lily Proctor wpadła do damskiej łazienki, po drodze odgarniając do tyłu nieposłuszne włosy. Z oczyma pełnymi łez, przez które ledwo widziała, znalazła toaletę i wymiotowała, dopóki kolana nie zaczęły jej dygotać. Od rana miała objawy alergii, ale wolałaby zjeść własne buty niż pozwolić, by ją odesłano do domu. „s.7

 Oczywiście opowieść ta nie jest pozbawiona wątków romantycznych, które może nie są najgorszą jej częścią, ale bardzo schematyczną. To wszystko już było, w wielu innych powieściach, choćby w ostatnio popularnej serii Mroczne Bohaterki czy Trylogii Czasu. Poznajemy zagubioną dziewczynę, która w swojej rzeczywistości jest typową nastolatką z problemami z rówieśnikami i/lub zdrowiem (Bella ze Zmierzchu, Gwendolyn z Trylogii Czasu, Vilet i Jesienna Różna z Mrocznych bohaterek), a w innym świecie staje się kimś ważnym, kto zyskuje serce przystojnego i odważnego chłopaka (Gideon z Czerwieni rubinu, Fallon z Jesiennej Róży), który na początku opowieści traktuje ją niczym zbędny balast lub pała do niej nienawiścią. W bardziej korzystnych przypadkach niechęcią. To kolejny element świadczący o tym, iż jest to klasyczna lektura YA. Z powodu namnożenia wątków romantycznych, fantastycznych czy typowo społecznych nie tylko mamy wrażenie, iż w Próbie ognia cały czas się coś dzieje, ale i uzyskujemy pełen obraz Lily i innych bohaterów jak: Rowan, Caleb, Tristan, Carrick, Gideon, Juliet czy Lillian. Poznajemy ich mocne i słabe strony. Otrzymujemy postacie: odważne, lojalne, przebiegłe, ambitne, uczciwe, empatyczne, emocjonalne, zabawne, dobre i złe. To dość spora paleta osobowości.

Największym plusem tej opowieści są wątki magiczne oraz intryga, którą uknuła Lillian. Obydwa elementy zostały odkryte dopiero w niewielkim stopniu w tej części i mimo podobieństwa do innych historii z nurtu młodzieżowej fantastyki intrygują mnie, a sama historia sprawia, że chcę poznać jej dalszy ciąg. Magia oraz wszelkie związane z nią elementy przedstawione są w interesujący sposób i muszę przyznać, iż nie spotkałam ich w żadnym innym YA. Dialogi oraz język są proste, lecz autentyczne. Przez co książkę czyta się bardzo szybko. To przyjemna, typowo rozrywkowa lektura, na jeden czy dwa wieczory. Jeśli musiałabym ją porównywać z innymi seriami to pierwszy tom cyklu: Worldwalker Trilogy był bardziej dynamiczny i ciekawszy pod względem fabuły od Mrocznych Bohaterek, ale delikatniejszy i mnie złożony niż Seria o Maxine Kiss, którą osobiście uwielbiam za fabułę, rozmach i ostrość. I tego jak pisałam wcześniej brakowało mi w woluminie Josephine Angelili.

Podsumowanie. Próba Ognia Josephine Angelili posiada wszystkie niezbędne cechy by stać się topową powieścią young-adult ficion. To historia idealna dla osób w wieku 13-21 lat, która dostarczy rozrywki i pozwoli zintegrować się z główną bohaterką mimo fantastycznych wątków. Dla mnie była to przyjemna przygoda na raz. Dobra lektura na wiosenne popołudnie, typowy „umilacz czasu”, który mimo kilku przewidywalnych i schematycznych elementów potrafi zaskoczyć i skupić na sobie całą uwagę. Polecam lubiącym typowo młodzieżowe książki z wątkiem romantycznym i magią, która wypełnia świat przedstawiony i jest jego największym atutem.

Próba ognia [Josephine Angelini]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

opinie o innych powieściach młodzieżowych znajdziecie tutaj>>

Pozdrawiam Was ciepło! Zmykam na Pyrkon – jestem dostępna na Instagramie i poprzez email. Udanego weekendu!

Mitologia w LiteraturzeCzytamy Fantastykę, W 200 książek dookoła świata
Translate »