Ksiażki MK Czytuje Romans Sylvia Day

Tylko On – Sylvia Day – czy znalazłam w niej coś więcej niż w Dotyku Cross’a?

tylko on

Tylko On, Sylvia Day, Wielka Litera, s.303, Warszawa 2014, kup>>

Czy osobie nie lubiącej romansów historycznych może się spodobać taka historia?  Sylvię Day znałam już wcześniej z powieści erotycznych. Jej seria Dotyk Cross’a>> oraz Strażnicy Snów>> zdobywają zwolenniczki na całym świecie – mnie osobiście podobały się, jednak zawsze mi czegoś w nich brakowało lub czegoś było za dużo. Sięgnęłam po powieść Tylko on, ponieważ nie jest to typowy erotyk, a romans. Mimo mojej niechęci do romansów historycznych powieść Day mnie zaskoczyła. Wątki historyczne w niej istnieją, lecz są tylko tłem, które nie wybija się na pierwszy plan. Autorka potraktowała je bardzo lekko. Skupiając się na intrygach oraz wątku miłosno-erotycznym. Maria oraz pirat Christopher  St. John to niezwykle charakterne oraz temperamentne postacie, które przyciągają uwagę każdego kto znajduje się w ich otoczeniu. St. John, by uniknąć stryczka musi uwieść i przejrzeć zamiary Marii, która jest podejrzewana o zdradę. Tylko czy rozpuści lód w sercu niezwykle urodziwej kobiety, którą w towarzystwie nazywana jest Zimną Wdową? Czy Maria rzeczywiście spiskuje przeciwko Koronie? To niezwykle zmysłowy pojedynek dwóch gorących, pewnych siebie i swojej siły postaci.

„Nie daj się zwieść jej słodkiej buźce i filigranowej figurze. Jest jak żmija gotowa ukąsić w każdej chwili” s. 10

Tylko On to opowieść pełna charakterystycznych i intrygujących postaci, które spiskując i prowadząc własne śledztwa próbują przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W powieści brakowało mi bardziej szczegółowego rozłożenia na czynniki pierwsze bohaterów, ponieważ (O zgrozo! Pewnie narażę się fankom Cross’a) uważam ich za o wiele ciekawszych i godnych uwagi od innych postaci Sylvii Day. Fajnym elementem powieści jest także intryga, spisek oraz gra jaką prowadzą pomiędzy sobą różni bohaterowie tej historii. Coś dodatkowego co urozmaica wątki miłosne – tajemnica, niebezpieczeństwo – określenie kto jest dobry, a kto zły. Coś więcej niż tylko romans, przez co o wiele pozytywniej odbieram tę powieść. Zdecydowanie będę ją pamiętać  jako najlepszą z powieści Day, które czytałam. 

„Stał teraz przed nią i w impertynencki sposób próbował ją sprowokować. […] Potem uśmiechnął się, ale jego spojrzenie pozostało niewzruszone. Przejmujące na wskroś i demonizujące.” s.18

Powieść Tylko On jest lekka i przyjemna. Przystępna w odbiorze dla osób nie przepadających za wątkami historycznymi. Wciągająca historia na jedno popołudnie. Typowy umilacz czasu. Spodoba się osobom lubiącym typowe romanse o lekkim zabarwieniu erotycznym z waniliowym seksem oraz luźnymi wątkami historycznymi. 

Motyw przewodni: romans, intryga, zdrada, spiski

Ocena wg gatunku: 8/10

Wyzwania: Wyzwanie KryminalneRosyjsko mi!Czytam literaturę amerykańskąW 200 książek dookoła świataEuropa da się lubiMotyw zdrady w literaturze

Translate »